Forlængerrejse E2026

Zambia & Eventure E26

Rejsen foregår i januar 2027

Forlæng dit efterårsophold på Vejle Idrætshøjskole med en unik rejse til Zambia. I januar rejser vi til den nordlige provins i Zambia, hvor vi er frivillige på projektet Eventure.

Vi garanterer minder for livet og en uforglemmelig rejse, hvor du kommer helt tæt på og er med til at at starte de zambiske elevers skoleår op.

Zambia

Zambia & Eventure

Zambia og Eventure er for dig, der gerne vil starte med et højskoleophold og efterfølgende rejse ud i verden sammen med dine venner.

Vi rejser til det unikke projekt Eventure i det nordlige Zambia ved bredden af Tanganyika-søen, hvor vi skal være frivillige.

Vi kommer til  møder en meget forskelligartet og medrivende kultur, når vi skal deltage i opstarten af kostskolen for de forventningsfulde unge og deltage i det daglige liv i børnehaven.

Når du kommer på skolen, så planlægger vi i fællesskab rejsen derned. Måske bliver I enige om at forlænge jeres rejse ved at besøge Zanzibar på vej hjem eller fortsætte som frivillig på Eventure.

ZambiaZambia

Uforglemmelige Eventure

Du får en uforglemmelig rejseoplevelse, hvor du kommer tæt på den zambiske kultur og din indsats gør en forskel i et lokalsamfund i hjertet af Afrika.

Fordelen ved at rejse sammen med dine venner er, at du kan slappe mere af i de store oplevelser. Du skal være tryg og sikker under hele rejsen, uden at du begrænses på oplevelser.

Vi har et stort kendskab til området og stor viden om de lokale omgivelser og rejsedetaljer. Vi samarbejder med Foreningen Eventure, som ejer Eventure Learning Community lige på bredden af Tanganyika-søen.

Du kommer til at møde de lokale unge og lave aktiviteter sammen med dem, og du kommer med i dagligdagen i børnehaven. Du kommer til at opleve en del af Afrika, som ikke er præget af turisme, men hvor folk er oprigtigt interesserede i at møde dig.

Du kommer til at opleve ekstreme regnfald i regnsæsonen og bevæge dig gennem den uberørte bush.

ZambiaZambia

Vi samarbejder med Projekt Eventure, som har rigtig stor erfaring i at arrangere rejser til Zambia. I løbet af efterårsopholdet klæder vi hinanden på til rejsen.

Vi aftaler, hvad der sker på den fælles rejse, og hvilke muligheder du har for at forlænge eventyret i Zambia.

Det giver tryghed og fællesskab at kunne rejse sammen og planlægge tingene sammen.

Zambia og Eventure er for dig, der gerne vil starte med et højskoleophold og efterfølgende rejse ud i verden sammen med dine venner.

Eventure Learning Community ligger helt oppe i den nordlige provins af Zambia, som er helt uberørt af turisme.

Vi kommer helt tæt på lokalbefolkningen, når vi skal være frivillige på Eventure Learning Community, som er en lille lokal højskole på bredden af Tanganyika-søen.

Her møder vi lokalbefolkningen, kommer ud i de små landsbyer og møder de lokale unge til idræt og kulturelle events.

Her vil vi være omgivet af nogle fantastisk imødekommende mennesker, som vil være med til at give dig en helt unik Afrika-oplevelse.

Du kan efter den fælles rejse vælge at rejse hjem, forlænge dit ophold på Eventure Learning Community, eller du kan rejse videre med dine højskolevenner og fx bruge nogle ekstra dage på Zanzibar.

Vi har lavet et unikt samarbejde med Eventure i Zambia. Hvis du forlænger dit ophold, så får du mulighed for sammen med det lokale personale at lave en medrivende højskole for unge zambiske elever, være med i livet på skolen og i de lokale landsbyer, og løse opgaver i børnehaven for 5-6 årige og se det unikke fodboldprojekt i nabolandsbyen Mbete.

Mange vælger at fortsætte som frivillige en ekstra periode på Eventure, men du kan også rejse videre ud i verden. Flybilletten koster nogenlunde det samme uanset, hvor længe du vil være i Afrika, og det er ret billigt at leve og bo forskellige steder.

Læs mere om nogle forslag længere nede på siden.

Xander - Zambia

Jeg har bare lyst til at blive

At vågne op hver dag i paradis og arbejde med de flinkeste mennesker, du nogensinde har mødt … hvorfor ikke? Det er så smukt og givende, at du aldrig har lyst til at tage derfra.

Xander, højskoleelev E24
Eventure - Martin

Eventure sætter sig

Jeg troede, at jeg ville holde mest af at være turist, men man gror sig helt fast til Eventure, så man får helt lyst til bare at være der. Nu har jeg været her 2 måneder i foråret og valgte også lige at snuppe 3 måneder i efteråret.

Martin, højskoleelev E24

HVAD ER EVENTURE?

Eventure Learning Community har to unikke dele. Vi har en højskole for unge zambiske elever mellem 15-21 år, som bor på skolen. Hverdagen bygger på stærke fællesskaber, nysgerrighed og personlig udvikling og ikke mindst kulturudveksling mellem de frivillige og de lokale.

Eventure Care er børnehaven, hvor børnene fra de lokale landsbyer får en meningsfuld hverdag og stille og roligt bliver klar til skolen.

Som frivillig bliver du en del af et tæt fællesskab, hvor du gør en reel forskel, får ansvar og oplever glæden ved at være med til at tænde unges motivation og drømme.

zambiaZambia

Northern Star Academy er et levende læringsfællesskab, hvor de zambiske elever bor, lever og lærer sammen i trygge og inspirerende rammer. Skolen har op til 25 elever i alderen 15–21 år og bygger på stærke fællesskaber, nysgerrighed og personlig udvikling.

Hverdagen er præget af engagement, nærvær og lysten til at lære – både fagligt og menneskeligt. Som frivillig på Northern Star Academy bliver du en del af et tæt fællesskab, hvor du gør en reel forskel, får ansvar og oplever glæden ved at være med til at tænde unges motivation og drømme.

Eventure Care er en indskole for landsbyens yngste børn. Hver morgen mødes 40 glade børn i alderen 5–6 år for at lege, lære og spise sammen i trygge rammer.

Undervisningen foregår gennem leg med fokus på sprog, tal og sociale færdigheder. Som frivillig bliver du en del af en hverdag fyldt med smil, energi og nærvær – og et sted, man hurtigt får svært ved at forlade igen

INDTRYK FRA EVENTURE LEARNING COMMUNITY

HØJDEPUNKTER PÅ REJSEN

  • Eventure Learning Community & frivillighed ved Tanganika-søen
  • Idræt & Kultur sammen med de lokale unge
  • Samtaler med de lokale unge
  • Besøg i lokale børnehaver og skoler
  • Deltage på Living Library, hvor landsbyens børn samles til leg og læring

Og her er ikke nævnt alle de venskaber og personlige oplevelser, du vil komme hjem med. Afrika er noget helt særligt.

ZambiaZambia
Zambia

Alle er så hjælpsomme

Folk er virkelig venlige og hjælpsomme. De lokale hjælper rigtig gerne en trygt videre på rejsen, og det er altid muligt at få vejledning til, hvad man skal gøre i de forskellige situationer. Det var virkelig dejligt.

SOFIE HØJSKRED HANSEN

FORLÆNG DIN REJSE SOM FRIVILLIG ELLER REJS VIDERE UD I VERDEN

Når du er på skolen, så planlægger vi sammen, hvordan vores fælles rejse ser ud. Der er også mulighed for at forlænge din rejse.

Mange vælger at fortsætte som frivillige en ekstra periode på Eventure, men du kan også rejse videre ud i verden. Flybilletten koster nogenlunde det samme uanset, hvor længe du vil være i Afrika, og det er ret billigt at leve og bo forskellige steder.

ZambiaZambia

Hvis du gerne vil forlænge dit ophold på Eventure, så skal du forlænge med mindst 4 uger for at give dig den bedste oplevelse sammen med eleverne.

øjskolen ligger lige ud til Tanganyika-søen, og der er ikke noget bedre end at stå op og kigge direkte ud over søen og glæde dig til at opleve endnu en dag sammen med det meget imødekommende zambiske personale, de glade elever og de storsmilende børn.

Her oplever du at være med i planlægningen af livet for både de unge højskoleelever mellem 16-21 år og få opgaver i børnehaven, hvor børnene er 5-6 år. Derudover er der en masse andre praktiske opgaver, og du kan blive en del af livet i de lokale landsbyer også.

Vi garantere helt unikke oplevelser i tæt samarbejde med det lokale personale i et smukt kompleks, som ligger lige ud til Tanganyika-søen.

Glem alt om det, du kender. Hos Eventure fokuseres på en inddragende vidensdeling, der gør processerne nærværende og hverdagen fyldt med god energi. Vi lægger det hårde arbejde på hylden, og leger os frem til en aktiv og sund livsstil – fyldt med fællesskaber, sport og kulturudvekslinger.

Læs meget mere på Eventures hjemmeside.

Vi kan sørge for at din flybillet har en åben ende, så du kan rejse videre ud i verden.

Planen er, at vi rejser hjem via Dar Es Salaam i Tanzania, og der kan du fx vælge at blive nogle dage på Zanzibar eller tage afsæt ud i verden efterfølgende. Det er helt op til dig.

Vi rejser først til Livingstone, hvor der er mulighed for at opleve noget af det Afrika er kendt for: Safari i Chobe National Park, Gorge Swing, noget af det vildeste River Rafting og Victoria Falls.

Du får også mulighed for selv at opsøge andre adventureaktiviteter i Livingstone, fx Sunset Cruise, Bungy Jump. Alt dette får du mere at vide om, når du er på skolen.

REBECCA SPIEGELHAUER

Eventure er magisk

At være en del af Eventure har været helt magisk. Det at få lov til at opleve en helt anden kultur så tæt på og samtidig få lov til at hjælpe så mange dejlige unge mennesker har været en vild oplevelse og noget jeg aldrig vil glemme!

REBECCA SPIEGELHAUER
Zambia

Kæmpe oplevelse at undervise

Det var en kæmpe oplevelse, at få lov til at undervise de zambiske elever på Eventure. Både at skulle sætte sig ind i deres liv for at kunne formidle og opsøge elevernes viden, men også at måtte prøve en masse fagligt af var en fed oplevelse – lige så meget eleverne lærer, lige så meget lærer man selv! Det var rigtig stort.

SOFIE HØJSKRED HANSEN
ADAM OLESEN

Zambia har så mange nuancer

Jeg har tilbragt 7 måneder på Eventure som frivillig over flere rejser til Zambia. Du skal tage til Zambia, hvis du er sulten på eventyr og har mod på at se en hel anden afkrog af verdenen, som rummer en masse blandede nuancer, og som mest af alt sætter vores eget liv i et nyt perspektiv. Det er en dannelsesrejse og et eventyr blandt fantastiske ildsjæle, i pragtfulde omgivelser, med smukke unge mennesker og kærlige børn med skæbner markant anderledes end vores, men hvor glæden er den evige gæst i tilværelsen.

ADAM OLESEN

PRISER

Rejsen er en mulighed for at forlænge dit højskoleophold fra efteråret og ind i foråret.

Den fælles del af rejsen forventes at vare omkring 14-17 dage, og den forventes at ligge et sted i tidsrummet mellem den 2. januar til den 25. januar alt efter, hvad der kan lade sig gøre med samarbejdspartnere, flyselskaber, hoteller, og hvad der nu ellers skal planlægges. Det planlægger vi sammen, mens I er på skolen.

Rejsen kører med 8-16 deltagere.

Prisen er todelt, da det er vanskeligt at spå om den præcise pris på flybilletter.

ZambiaZambia

Grundpris for rejsen er 10.878 kroner. Det dækker overnatning, transport rundt i Zambia og opholdet på Eventure.

Du betaler selv kost på rejsedagene til og fra Eventure, men på Eventure er der fuld forplejning.

Af grundprisen betaler du et rejsegebyr på 4.300 kroner, som ikke tilbagebetales i tilfælde af framelding.

Flybilletter. Vi sætter os sammen og bestiller flybilletterne, når du starter på skolen, så vi kan få de bedst mulige priser på flybilleterne – og få den til at passe med din rejse.

Desuden skal du påregne udgifter til rejseforsikring, vaccinationer og visum (50-100 USD). Du betaler selv mad og drikke på rejsedage.

Hvis du forlænger dit ophold på Eventure, så skal du påregne en ugebetaling som frivillig, der går direkte til Eventure-projektet. Her skal du påregne omkring 1.500 kroner inkl. kost og logi om ugen.

Hvis du forlænger din rejse, skal du også påregne transport til at komme rundt og tilbage til lufthavnen.

En flyrejse til Lusaka i Zambia har et klimaaftryk på 5112 kg CO2e pr. person. Når du kommer på skolen får du mulighed for at give et frivilligt klimabidrag, som højskole fordobler. Vi har skrevet meget mere om, hvordan vi som højskole giver et klimabidrag i forbindelse med rejserne.

Zambia - bæredygtighed

Få rejsen på disse kurser