Idrætshøjskolens elever skruer op for børneidrætten i efterårsferien

Idrætshøjskolens elever skruer op for børneidrætten i efterårsferien

Teambuildere underviser børn

Vejle Idrætshøjskole og DGI inviterer børn i alderen fra 8 til 12 år to dage på idrætscamp i efterårsferien. Børnene kan enten fordybe sig i fodbold, håndbold eller fitness & dance.

Vejle: Vejle Idrætshøjskole og DGI inviterer børn i alderen fra 8 til 12 år fra Vejle og omegn på idrætscamp i efterårsferien. Her kan de bruge torsdag og fredag i efterårsferien på at dyrke idræt, få nye venner og hygge sig. De vil blive undervist i sportsgrenene fodbold, håndbold eller fitness & dance

- Vi vil give vores elever en oplevelse af at stå som trænere for unge, så de får en fornemmelse af at tage del i det unikke danske foreningsliv. En del af vores mål er at koble undervisning til noget praktisk, og det er oplagt at prøve at være træner og instruktør for børn, siger højskolens viceforstander Lars Olesen.  

I år er Channie Urup skoleleder på idrætscampen. Hun var elev på skolen i 2015- 2017 og har selv været træner på campen to år, hvilket hun fandt rigtig spændende og lærerigt.

- Der er ikke noget mere fantastisk end, når man får lov til undervise i det fag, man brænder for og samtidig oplever den glæde børnene giver en, siger Channie Urup.

Nu er hun kommet tilbage på skolen som unglærer og håber på at de nuværende højskoleelever vil opleve den samme glæde ved at træne børnene på idrætscampen.

- Det er to fede dage med fart på over feltet og med en rigtig god energi både hos trænerne og børnene, siger Channie Urup. 

Det er en win-win-situation

- Ungerne får to aktive dage med idræt, mens vores elever får mulighed for at afprøve sig selv som trænere og instruktører, så det er en win-win situation for alle parter" siger højskolens viceforstander, Lars Olesen. 

Det er i år femte år i træk Vejle Idrætshøjskole i samarbejde med DGI inviterer børn til at dyrke forskellige idrætter i efterårsferien. Her har skolens teambuildere mulighed for at vise deres samarbejdsøvelser. Og tilmeldingen foregår på DGIs hjemmeside på dgi.dk.

Direkte links til tilmelding