Vi søger kok

Vi søger kok

Vi søger en engageret kok til job i køkkenet på Vejle Idrætshøjskole og Vejle Idrætsefterskole

Luftfoto af Vejle Idrætshøjskole

Jobbet kræver blandt andet, at du er fleksibel som person, du er ansvarsbevidst og ønsker at samarbejde med mange kollegaer. Vi forventer, at du i din ansøgning beskriver, hvordan du vil byde ind med disse kompetencer og personlige egenskaber på vores arbejdsplads.

Dine arbejdstider vil variere med aften- og weekendarbejde. Arbejdsplanen er en rulleplan, som kan ændres efter arrangementer. Har du behov for bestemte arbejdstider, forventer vi, at du beskriver dine behov i din ansøgning.

Du vil blive en del af et stærkt team, hvor humor, ærlighed og gensidig respekt er blandt vores værdier. Vi går ikke på kompromis med kvaliteten af det, vi leverer, selv om det nogle gange går stærkt. Vi er et flittigt team, hvor samarbejde og tillid er en selvfølge. 

Om os

Vi er en idrætsefterskole, en idrætshøjskole og kursuscenter under samme tag, så vi har en bred kundegruppe, og derfor producerer vi meget varieret mad. I køkkenet har vi fokus på, at vores elever og kursister trives i kostskolemiljøet og samtidig får en kulinarisk oplevelse ved måltiderne. Vi er stolte af den mad, vi serverer, fordi vi ved vi skaber madglæde.

Vi lever af glade elever og kursister, og det er vi glade for. Det vigtige er, at du med din passion for madlavning og kostskolemiljø kan lave lækker mad og være med til at skabe rammerne for skolernes fælles opgave: at alle får en oplevelse for livet, mens eleverne er på skolen.

Vi er bæredygtige i vores tankegang, indkøb og produktion. Vi ønsker at påvirke vores elever, så de er bevidste om vigtigheden i at tage ansvar.

Deadlines/ spørgsmål?

Vi ønsker stillingen besat snarest muligt, men har brug for den rette profil til vores team. Stillingen er på gennemsnitligt 37 timer om ugen og en fast stilling.

Vi afholder samtaler løbende i processen.

Har du ikke hørt fra undertegnede inden d. 29/1 2022, forventes stillingen besat til anden side. Send din ansøgning eller evt. spørgsmål til ps@vih.dk

Ansøgningen og spørgsmål sendes til ps@vih.dk - Peter Sebastian Petersen, Ørnebjergvej 28, 7100 Vejle.